Trojfázový elektromotor s výkonom 10 k odoberá 28 A pri 230 V, 14 A pri 460 V a približne 15 A pri 400 V. Všetky štyri čísla popisujú rovnaký výkon hriadeľa 7,5 kW a každý ukazuje na iný kábel, stýkač a nastavenie preťaženia.
Výstup hriadeľa a elektrický vstup sú dve rôzne čísla. Motor s výkonom 10 k produkuje 7,46 kW mechanického výkonu na svojom hriadeli pri plnom zaťažení, zatiaľ čo výkon, ktorý spotrebuje na svorkách, je vyšší, pretože žiadny stroj nepremieňa elektrinu na krútiaci moment so 100-percentnou účinnosťou. Prúd, ktorý odoberá, závisí od napájacieho napätia, ako aj od zaťaženia. Inštalatéri, ktorí čítajú „10 hp“ ako elektrický údaj, sú tí, ktorí si objednajú 16 A stýkač pre motor, ktorý odoberá 28 A.
Táto príručka obsahuje štyri rozhodnutia, ktoré určujú, či motor s výkonom 10 k beží pätnásť rokov alebo zlyhá v prvom roku: prúd pri plnom zaťažení, rozmery rámu a montáže, trieda účinnosti a spôsob štartovania. Referenčné údaje pochádzajú z tabuľky NEC 430.250 a IEC 60034-30-1. Pre širší pohľad na to, ako sú nízkonapäťové stroje špecifikované a chránené, sprievodca výberom nízkonapäťového motora pokrýva triedy účinnosti, ochranu a integráciu pohonu do väčšej hĺbky.
Trojfázový motor s výkonom 10 k dodáva na svojom hriadeli mechanický výkon 7,5 kW a každá ďalšia hodnota vytlačená vedľa neho vysvetľuje, ako sa tento výkon vyrába.
Prestavba je prvá vec, ktorú si v hlave zafixujete: 1 k sa rovná 0,746 kW, takže 10 k je 7,46 kW. IEC zaokrúhľuje rovnaký výkon na 7,5 kW, čo je dôvod, prečo európsky a severoamerický štítok popisujú identický stroj. Okrem výkonu má štítok čísla, na ktorých záleží pri nákupnom pulte: menovité napätie, frekvencia, zosilňovače pri plnom zaťažení, účinník, trieda účinnosti, záťaž, trieda izolácie, maximálne prostredie a typ krytu.
Počet pólov rozhoduje o rýchlosti a krútiacom momente a nesie najväčšie mechanické dôsledky zo všetkých možností:
| Počet pólov | Rýchlosť 50 Hz | Rýchlosť 60 Hz | Krútiaci moment pri menovitom výkone | Typický NEMA rám | Typický IEC rám |
| 2 pól | 3000 ot./min | 3600 ot./min | 23,9 Nm | 215T | 132S |
| 4 pól | 1500 ot./min | 1800 ot./min | 47,8 Nm | 215T | 132 mil |
| 6 pól | 1000 ot./min | 1200 ot./min | 71,6 Nm | 254T | 160 mil |
Rámy trojfázového indukčného motora série IE3 H80-355MM Vysokoúčinný indukčný motor IE3 v rámoch H80-355MM s 2-12 pólmi a výkonom 0,75-355 kW, vhodný pre nepretržité priemyselné pohony, kde záleží na výbere rýchlosti a krútiaceho momentu. Zobraziť produkt → Krútiaci moment sleduje počet pólov. Pri 7,5 kW produkuje štvorpólový stroj približne 47,8 Nm, zatiaľ čo šesťpólový stroj produkuje približne 71,6 Nm pri dvoch tretinách rýchlosti. Tento dodatočný krútiaci moment často stojí za väčší rám, pretože odstraňuje remeňový pohon alebo reduktor z vlaku a eliminuje bod opotrebenia.
Dva detaily na štítku spôsobujú skutočné spory. Motor NEMA má zvyčajne prevádzkový faktor 1,15, čo je skôr krátkodobý príspevok na preťaženie než povolenie na nepretržitú prevádzku pri 115 percentách hodnotenia. Stroje IEC bežne uvádzajú prevádzkový faktor 1,0 a deklarujú službu ako S1, S2 alebo S3. 10hp motor vybraný pre prerušovanú prevádzku a potom bežiaci nepretržite prehreje svoje vinutie dlho predtým, ako jeho ložiská spôsobia problémy.
Prúd pri plnom zaťažení je prúd, ktorý odoberá trojfázový motor s výkonom 10 hp pri menovitom napätí, frekvencii a výstupe a nastavuje výkon kábla, stýkača, relé proti preťaženiu a ochrany odbočiek.
Definícia Prúd pri plnom zaťažení (FLC) je prúd odoberaný pri menovitom napätí, menovitej frekvencii a menovitom výkone, meraný na svorkách motora. Je to skôr konštrukčný údaj ako nameraný údaj a je základom každého rozhodnutia o vodiči a ochrane v obvode.
Prúd stúpa s poklesom napájacieho napätia, pretože výkon je súčinom napätia, prúdu, účinníka a účinnosti. 10 hp motor, ktorý ťahá 14 A pri 460 V ťahá dvakrát ako pri 230 V:
Prúd pri plnom zaťažení trojfázového motora 10 hp (7,5 kW) napájacím napätím
Hodnoty pri 208, 230, 460 a 575 V pochádzajú z tabuľky NEC 430.250; údaj 400 V je typická hodnota štvorpólového štítku IE3 a líši sa podľa výrobcu.
| Zásobovanie | Prúd pri plnom zaťažení | Odkaz |
| 208 V, 60 Hz | 30,8 A | Tabuľka NEC 430.250 |
| 230 V, 60 Hz | 28 A | Tabuľka NEC 430.250 |
| 400 V, 50 Hz | 15,0 až 15,5 A | Typický štvorpólový štítok IE3 |
| 460 V, 60 Hz | 14 A | Tabuľka NEC 430.250 |
| 575 V, 60 Hz | 11 A | Tabuľka NEC 430.250 |
Severoamerická prax rozdeľuje výpočet na dve časti. Zaťaženie vodiča a ochrana proti skratu sú dimenzované z tabuľkovej hodnoty prúdu pri plnom zaťažení zvýšenej o 125 percent pre trvalú prevádzku, takže 230 V motor potrebuje konštrukčný prúd 35 A a medený vodič 8 AWG pri 75 C. Ochrana proti preťaženiu funguje inak: relé je nastavené z typového štítku ampér pri plnom zaťažení, preto by mala mať na stroji nastavenú tepelnú spúšť 100 V na 4 15 A.
Výber stýkača si zaslúži rovnakú starostlivosť. Vyberte si zariadenie určené na použitie AC-3 pri prúde motora a nie zariadenie uvádzané na AC-1, pretože stýkač predávaný ako 20 A jednotka môže byť dobrý len pre 9 A, keď skutočne spína motor.
Pre 7,5 kW štvorpólový motor je účinnosť IE3 približne 91 percent a IE4 približne 92,4 percenta a pri 6 000 prevádzkových hodinách ročne má táto medzera hodnotu približne 1 086 kWh.
Trojfázový vysokoúčinný indukčný motor radu IE4 H80-355MM Rad indukčných motorov IE4 s vyššou účinnosťou v rámoch H80-355MM, ktorý ponúka výkon 0,75-355 kW pre energeticky úsporné priemyselné pohony, kde ročné hodiny chodu zvyšujú efektivitu. Zobraziť produkt → Aritmetika je jednoduchá, keď sú výstup hriadeľa a vstupný výkon oddelené. Pri 75-percentnom zaťažení motor s výkonom 10 k dodáva na hriadeli približne 5,6 kW. Vydelením podľa účinnosti získate elektrický príkon: 5,6 kW pri 89,7 percenta (IE2) sa rovná 6,24 kW a rovnaký výkon pri 92,4 percenta (IE4) sa rovná 6,06 kW. Rozdiel 0,18 kW za 6 000 hodín je 1 086 kWh, čo predstavuje približne 130 USD ročne pri 0,12 USD za kWh.
Otázkou súladu sú aj triedy účinnosti. Európske nariadenie 2019/1781 stanovuje IE3 ako minimum pre motory od 0,75 kW do 1 000 kW a zvyšuje latku na IE4 pre pásmo 75 kW až 200 kW, takže stroj s výkonom 7,5 kW sa nachádza v úrovni IE3. NEMA Premium v Severnej Amerike je v zásade ekvivalentom IE3, čo znamená, že náhradný motor s výkonom 10 k zakúpený na ktoromkoľvek kontinente má porovnateľnú minimálnu účinnosť.
Prevíjanie zlyhaného motora s výkonom 10 hp len zriedka obnoví jeho pôvodnú účinnosť a stratu sa kompenzuje každú hodinu jeho chodu. Výmena jednotky so štandardnou účinnosťou za stroj IE3 alebo IE4 v rovnakom ráme sa zvyčajne vráti do troch rokov pri dvojzmennej prevádzke.
Jedno upozornenie je dôležitejšie ako označenie. Motor s výkonom 10 k, ktorý beží pri 40 percentách menovitého zaťaženia, je na nízkej krivke účinnosti a prehodnotenie tejto povinnosti na stroj s výkonom 5,5 kW ušetrí viac energie ako pri akejkoľvek modernizácii triedy. Pred platením za vyššiu triedu priraďte hodnotenie k nákladu.
Rám NEMA 215T a rám IEC 132M majú výkon 10 hp na štyroch póloch, ale ich hriadele a nohy nie sú zameniteľné a tento nesúlad oneskoruje viac projektov ako akýkoľvek elektrický problém.
Motory TEFC v produktovom rade motorov NEMA Náboj kategórie pre sériu motorov TEFC NEMA vrátane modelov s prémiovou účinnosťou, čerpadlom, drvičom, olejovým vrtom a brzdami, užitočný pri overovaní kompatibility rámu a montáže. Zobraziť produkt → Dve výšky hriadeľa sa líšia o jeden milimeter, čo je presne tá pasca: motor spadne do držiaka a otvory pre nohy potom nie sú zarovnané. Pred uvoľnením objednávky si vždy vyžiadajte rozmerový výkres a overte priemer hriadeľa, dĺžku hriadeľa, šírku drážky pre pero, rozstup otvorov pre nohy a typ príruby alebo čela.
Frekvencia je druhá pasca. Motor s frekvenciou 60 Hz pripojený k zdroju s frekvenciou 50 Hz beží asi o 17 percent pomalšie a ak napájacie napätie zostane na hodnote na štítku, pomer voltov na hertz sa zvýši o 20 percent, čím sa zvýši tok, prúd a teplota vinutia. Motor s frekvenciou 50 Hz posunutý na 60 Hz prekročí otáčky s rovnakým rozdielom a môže prekročiť konštrukčné limity poháňaného zariadenia.
Pre menovitý výkon 7,5 kW dodávatelia ako Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd. vyrábajú rovnaký výkon v štandardných nízkonapäťových rámoch IEC, v rámoch NEMA a v radoch odolných voči výbuchu, takže závod, ktorý kombinuje štandardy, môže byť pokrytý v jednej objednávke zodpovedajúcimi štartérmi a ovládacími skriňami. Recenzia aplikačné prípadové štúdie pred zmrazením špecifikácie je lacný spôsob, ako sa vyhnúť druhej objednávke adaptačných dosiek.
Trojfázový motor s výkonom 10 hp spustený priamo zo siete odoberá 6 až 8-násobok prúdu pri plnom zaťažení, čo je približne 90 až 120 A pri 400 V počas prvých stoviek milisekúnd.
Nával je štartovací problém, nie bežiaci. Motor vidí tento prúd iba dovtedy, kým nedosiahne približne 80 percent synchrónnych otáčok, takže spôsob spustenia rozhoduje o tom, či napájacie napätie klesne alebo zostane.
Nastavenia ochrany vychádzajú z rovnakých čísel:
Šesť parametrov rozhoduje o tom, či 10 hp trojfázový motor vyhovuje aplikácii a všetkých šesť by malo byť potvrdených na rozmerovom výkrese pred vystavením objednávky.
| Parameter | Potvrďte to | Bežná chyba |
| Výkon a rýchlosť | 7,5 kW at 4 poles, or the speed the driven equipment requires | Výber 2 palíc na úsporu nákladov a potom boj proti opotrebovaniu remeňa |
| Napätie a frekvencia | 400 V 50 Hz alebo 460 V 60 Hz, plus pripojenie do trojuholníka alebo hviezdy | Za predpokladu, že motor 230/460 V NEMA pracuje na napájaní 400 V 50 Hz |
| Montáž | Pätka (B3), príruba (B5) alebo čelo (C-čel) s rozstupom otvorov | Iba zodpovedajúca výška hriadeľa a ignorovanie vzdialenosti nôh |
| Kryt a IP | IP55 TEFC v interiéri, IP65 pre umývanie, Ex d pre nebezpečné zóny | Použitie štandardného motora TEFC v oblasti zóny 1 |
| Izolácia a povinnosť | Izolácia triedy F, stúpanie triedy B, nepretržitá prevádzka S1 | Kúpim prerušovanú prevádzku S3 pre nepretržite zaťažený ventilátor |
| Efektívnosť a certifikácia | IE3 alebo IE4 plus certifikácia, ktorú stránka vyžaduje | Objednanie triedy už miestne predpisy neakceptujú |
Napíšte šesť hodnôt do dopytu a požiadajte o overený protokol o skúške. Motor s výkonom 7,5 kW je dostatočne malý na to, aby náhrady vyzerali na papieri neškodne, a dostatočne veľký na to, aby nesprávny rám zastavil výrobnú linku.
Tabuľka NEC 430.250 uvádza 30,8 A pri 208 V, 28 A pri 230 V, 14 A pri 460 V a 11 A pri 575 V. Štvorpólový stroj IEC 7,5 kW IE3 na napájaní 400 V 50 Hz zvyčajne zobrazuje 15,5 A na štítku 15,0 A Vodiče dimenzujte vždy podľa tabuľkovej hodnoty a nadprúdové relé nastavte podľa hodnoty na typovom štítku.
Nie priamo. Rotačný fázový menič alebo frekvenčný menič môže syntetizovať tretiu fázu, ale pohon musí byť dimenzovaný nad prúd na štítku motora, často 1,5 až 2-krát, a motor by mal byť znížený, pretože sa mení chladenie a zvlnenie prúdu. Trojfázový motor s výkonom 10 k na jednofázovom odvodenom napájaní by sa mal považovať za stroj s výkonom 7 až 8 k, kým výrobca nepotvrdí inak.
Pri 230 V je 125 percent z 28 A 35 A, čo si vyžaduje 8 AWG medi pri 75 C. Pri 460 V je 125 percent 14 A 17,5 A, čo vyžaduje 12 AWG medi. Dlhé chody vyžadujú zvýšenie veľkosti, aby sa úbytok napätia na rozvetvenom okruhu udržal v rozmedzí 3 percent, preto skontrolujte vzdialenosť, ako aj kapacitu.
V praxi áno. Desať konských síl sa rovná 7,46 kW a IEC stavia rám s výkonom 7,5 kW pre rovnakú prácu, takže európsky 7,5 kW motor a severoamerický 10 hp motor sú funkčne identické. Typový štítok zosilňovačov pri plnom zaťažení sa líši podľa napätia, frekvencie a triedy účinnosti, nie podľa štítku hp alebo kW.